Како да се губат телесната тежина брзо: 9 најпопуларните методи и 5 препораки на нутриционисти.

На телесната тежина во краток период е сон на многу жени. Треба да се разбере дека ова може да се направи само со јадење на здрава исхрана, или прибегнување кон зголемена физичка активност. И иако на штета на тежината за брзо со еден глас му рече на доктори и нутриционисти, тоа е тешко да се одолее на искушението да се губат телесната тежина за неколку дена.

Исхрана

Брзото губење на тежината – вистина или мит

Во потрага по начини на телесната тежина брзо, вие не треба да заборавиме за можните ризици ова губење на тежината. Да, седејќи на моно-исхрана или strenuously работат надвор во салата, можете да изгубите тежина во неколку дена до 2-3 килограми, но сето тоа зависи од способностите и карактеристиките на секој организам.

Сите комплекси на телесната тежина треба да се комбинираат за да се направи извршување на идеален изглед и се претвори во здравствени проблеми. Диета без вежбање ќе доведе до доделување на кожата, и физички напор без потрошувачката на протеини ќе доведе сите напори на нула.

Во итни како да се губат телесната тежина, подобро да се свртиме кон оние кои имаат потреба да се изгуби мала количина на тежина.

Начини за брзо губење на

Методи како да се губат телесната тежина брзо, многу. Сите тие се врз основа на пониска потрошувачка, хранливи материи и енергија Велосипедизам.

Исхрана

Основа на секоја диета е ограничување на високо калории храна во исхраната. Размислете за основните и најпопуларните начини на снабдување.

Buckwheat

Buckwheat е корисен производ што има ниско ниво на калории и висок заситеност. Buckwheat исхрана овозможува да се губат телесната тежина без чувство на глад. Импресивни резултати: во недела ќе може да изгуби и до 7 килограми.

Во исхрана исхрана:

 • buckwheat во било која количина;
 • кефир е еден литар на ден;
 • многу течности – обична вода или зелен чај.

Од недостатоците на оваа диета можеме да укажеме на монотонијата. Но, како краткорочни исхрана, со цел да се губат телесната тежина, начинот на исхрана за губење на тежината ефикасни.

Кефир диета

Кефир

Губење на тежината кефир се смета за еден од најефикасните начини во отсуство на какви било контраиндикации. Во јогуртот содржи лесно сварливи протеини, јаглехидрати, масти, бактерии на млечна киселина. Покрај тоа, здрав пијалок rids телото од сите отрови, saturating со хранливи материи и витамини, ја подобрува дебелото црево.

Варијанти на кефир диета.

 1. Моно-исхрана. 1.5 литри кефир поделен на 6 еднакви делови. Сите количината на пијалок се консумира во текот на денот преку истиот период на време.
 2. Тешко исхрана. Оваа диета за да изгуби и до еден килограм дневно за 9 дена. Правилата се следни:1) за првите три од денот – 1.5 литри кефир дневно 2) во следните три дена – 1,5 кг јаболка дневно; 3) трае три дена – јогурт со висока содржина на масти.
 3. Шарени исхрана. Оваа диета треба да се следат за 2 недели. Неопходно е да се јадат следново: еден ден да се пие од 1,5 литри на јогурт, остатокот од денот да се држиме за вообичаените мени.

Apple

Меѓу придобивките на Apple исхрана се:

 • богатството на витамини;
 • присуство на влакна;
 • чувството на заситеност поради гликоза и фруктоза;
 • на функцијата на уринарниот;
 • година достапноста на овошје.

Во 10 дена Apple исхрана, може да се изгуби и до 10 килограми тежина.

Apple исхрана поради присуството во составот на киселини е контраиндицирана кај луѓето кои страдаат од болести на гастроинтестиналниот тракт.

Опции на Apple понудата на различни:

 • јадете секојдневно 2 кг јаболка, без употреба на течност;
 • на секои два часа да се јаде Јаболко и напијте се една чаша кефир;
 • јаде 1,5 кг јаболка и се пие 2 литри вода.

Физичка активност

За исхрана предвидено од најефикасните ефект и да не се одрази негативно на кожата и мускулите, паралелно со саканата физички стрес за организмот. Тие нудат висока потрошувачка на енергија и масните резерви.

Вежба за губење на косата може да бидат следните:

 • умерена пешачење дневно (час и половина);
 • работи во утринските часови за еден час;
 • На 10-15 минути одење нагоре и надолу по скалите и назад;
 • половина час гимнастика дома секој ден;
 • Велосипедизам;
 • часови во теретана три пати неделно;
 • пливање во базен три пати неделно.

Ако никогаш не сте направиле пред физичкиот напор, треба да се започне постепено, со секој ден со зголемување на дозата на вежби. Тоа е природен феномен и ќе биде замор, болка во мускулите на нозете и рацете, останување без здив, palpitations.

Физичка активност

Одбивањето на штетни производи

Било каква диета или начин на исхрана е изграден врз отфрлање на потрошувачката на штетни производи. Не мора да тортура вашето тело со глад, доволно да го вклучите вашата секојдневна исхрана во една здрава и урамнотежена исхрана.

За да го направите тоа, следете ги овие упатства:

 • за да се елиминира од исхраната, кондиторските производи со масни креми и пломби;
 • да се откажат од месото, солено, зачинета, чадени, конзервирана и слатка храна;
 • шеќер за да се намали користите или да го замени со мед;
 • да се откаже од мајонез, ketchup и други сосови;
 • да не јадат брза храна и газирани пијалаци;
 • да се откажат од алкохол.

Ако целосно да се исклучи од исхраната некои производи кои не работат, тие треба да се консумира наутро.

СПА третмани, парна бања, сауна

Бања и за сите други вода третмани е античкиот докажани начини на телесната тежина без никаков напор. Губење на косата се должи на фактот дека под влијание на висока температура почнува потење вода од сите отрови.

Еден третман можете да изгубите до 4 килограми, половина од кој потоа брзо се полни. Но, ако се придржуваат до точниот принципи на капење во када, вие се гарантира да се губат телесната тежина и да добијат поздрав.

Принципите на губење на тежината во бања или сауна.

 1. Посета на бања имаат на празен стомак, по завршувањето на постапката не се јаде. Препорачливо е да се јаде светлина јогурт или пијат една чаша јогурт и јаде Јаболко. Тоа е строго забрането да се напие пиво, што е суштинска одлика на бања патувања и други алкохолни пијалаци. Подобро е да се земе билни инфузија од нане или камилица.
 2. Бреза метла е алатка која го подобрува здравјето и го елиминира вишокот тежина.
 3. На телесната тежина помош и масажа со здрвени белезници со сол и мед и масла. Оваа постапка ќе чистење на кожата да длабоките слоеви.

Еден од најпопуларните салон методи на губење на тежината – чоколадо тело заврши – може да се чистат во бања или сауна. Постапката е следна:

 • темелно да се пареа и чистење на телото;
 • важат за проблематични области загрева мешавина од 5 лажици какао, 2 лажици шеќер и две лажици маслиново масло;
 • заврши на телото се држат со фолија и оставете го 15 минути;
 • по некое време маса од чоколадо да се мијат надвор.

Се разбира, треба да се разбере дека сите овие методи ќе имаат посакуваниот ефект во редовна употреба.

СПА

Народни лекови

Античките жени не знаат каква диета е, и се чуваат својата убавина народни начини.

Ова исто така важи и за контрола на тежината.

На телесната тежина земе билни тинктури и чаеви.

Овој пијалок врз основа на растенија, кои се намалуваат чувството на апетит и го стимулира метаболизмот.

Билни слабеење:

 • бреза сок помага да се зајакне материјал за размена;
 • овес kissel отстранува отпад и токсини;
 • тинктура buckthorn кората има лаксатив својства;
 • тинктура од листовите на цреша и вар помага да се губат телесната тежина, ги отстранува течности од телото, и има лаксатив ефект;
 • ѓумбир чај го намалува апетитот и согорува калории.

Тинктури се користи само по консултација со вашиот доктор. Билни препарати може да има контраиндикации.

Дополнување

Поефективен начин да губат телесната тежина брзо е внесувањето на посебни лекови во идејата на таблети или суспензии. Овие фондови имаат голем број на корисни својства:

 • да се спречи формирањето на масти;
 • се забрза процесот на метаболизмот;
 • намалување на апетитот.

Но, заедно со ефикасноста на овој метод може да биде опасно, бидејќи постои ризик да ги купите лажен. Scammers, користејќи го фактот дека лекови за губење на тежината популарни меѓу жените го продаде вообичаените билки или прав, давајќи им на познат бренд. Сепак, тие не се рекламираат себе, изложување на фотографии на ѕвезди од шоу бизнисот, кои изгубиле тежина.

Лековерни луѓето кои се на публицитет трик и купување на лекови. Во најдобар случај, овие алатки не донесе никаков ефект на сите, во најлош случај – се стимулира развојот на разни болести.

Преземање на било какви лекови за губење на тежината, мора да се врши под надзор на dietitian. Купените средства се исто така потребни само во аптеки, а не преку Интернет или од трета страна.

Советот на нутриционисти

Сите лекари во еден глас се каже дека губење на телесната тежина треба да биде не-штетни за целокупното здравје. Затоа, радикални глад штрајк и моно се дозволени само што постот дена. Со цел да се изгуби голем број на килограми, тоа ќе потрае повеќе од еден месец и се развива систем за губење на тежината, кој вклучува:

 • избалансирани оброци се состојат од здрави и природни производи;
 • дневните физички вежби;
 • за нега на кожата на телото, бања, масажа, креми;
 • лекови само во почетната фаза, како тие само muffle чувството на апетит;
 • трпение за да се губат телесната тежина брзо без штета на здравјето не може.

И најважен услов е брзината и начините на губење на тежината зависи од тело и здравје.

Важноста на консултација со лекар

Најчесто било исхрана или вежбање со цел да изгубат тежина не успеваат. Ако омраза фунти сепак успева да се изгуби, ќе се врати брзо во кратко време. Исто така по овие се обидува да губат телесната тежина имаат проблеми со здравјето, особено, го нарушува функцијата на цревата.

Плус додава психолошки проблеми поради незадоволство со изглед.

Сето ова може да се избегне ако го изгубите тежина под надзор на dietitian. Како корисен третман на лекар?

Народни лекови
 • Се назначи нутриционист, не исхрана, режим на правото на здрава храна и удобен. Па вие не мора да умреме од глад.
 • Избор на начини на телесната тежина, ги зема предвид здравствената состојба на пациентот.
 • Нутриционист ја зема улогата на психологот: се прилагодува на соодветна навики за јадење, дава доверба, се мотивирани на самиот час да резултат. Тоа ќе ви помогне во случај на дефект, кој на прв поглед е неизбежна. Но, најважно – лекар ќе ви каже што треба да губат телесната тежина, како да не зависи од храна и како да се задржи тежината за живот.

Заклучок

На тој начин, може да се заклучи дека со губење на тежината не само што не е диета, туку начин на живот. Тоа е невозможно да се губат телесната тежина еднаш и за сите. Се грижи за убава фигура треба да трае цел живот. И да преземат акција без непријатност, важни психолошки амбиент.

Во овој случај, поставување е иста: да се добијат убаво тело без да му наштети. И, се разбира, важно е да се набљудуваат хармонија и да се задржи умот во извршување на идеален.

08.04.2019