Протеинска диета — суштината на одлична храна и мени

Зборот "диета" често се вози на луѓето во депресија. Не сите се во искушение од можноста секојдневно да се јаде свежа храна, постојано се ограничи себе си и да се откажат од "вкусно".

Протеини мени

Меѓутоа, ѓаволот не е толку страшно (во нашиот случај, исхрана), како што се наслика. Само-контрола и исхрана храна не се однесуваат на сите диети. На пример, протеинска диета е доста хранливи. Со останување на тоа, можете во краток рок да се намали телесната тежина без да се негира себеси во исто време во нивниот возљубен ни млечни производи , месо и производи од риба.

Суштината на протеини со исхраната

Суштината на протеинска диета е едноставна — ниски хидрати и масти, високо ниво на протеини. Најмалку — не значи и целосно отсуство. Масти и јаглехидрати — од суштинско значење во човековата исхрана. Меѓутоа, за да се консумираат нивните протеинска диета бара мали порции, заедно со испотени месо, риба и други видови на протеини.

Се сеќавам на главното правило на исхрана храна: нема исхрана не смее да предизвика штета на телото.

Улогата на протеини, масти и јаглехидрати во телото

Протеини – "Викимедија и ѕидовите" на клетки и органи. Зголемување на исхрана го зајакнува телото и normalizes тежина. Но, блокови во зградата на човечкото тело се одржа фирма, тие треба да се "цемент" и "масти" со другите супстанции.

Најдобрите "лубрикант" е масти. Но, нивната употреба треба да биде строго rationed квантитет. Вишокот доведува до различни проблеми, од кои дебелината не е сериозна.

Јаглехидрати — извори на енергија. Но нивниот број во споредба со протеини треба да биде значително пониска. Ако калории не се потрошени, тие се депонирани во форма на вишокот килограми. Сакаат да бидат во облик — пазете се од слатки, колачи, банани, грозје, смокви и други извори на јаглехидрати.

Правила на оброк

Постојат голем број на правила која ќе го направи било која диета успешна.

Тука се главните оние:

 • се пие наутро на празен стомак, чаша топла вода или вода со лимон;
 • имаат Појадок во рок од половина час по будење;
 • ориз и жита се дозволени во првата половина од денот;
 • цитрус и unsweetened овошје е дозволено до 14:00;
 • дозволени само растително масло, неколку лажици на ден;
 • секој оброк треба да биде протеини;
 • вечера 3 часа пред спиење;
 • еден ден треба да биде 5-6 оброци;
 • се пие од најмалку 1,5-2 литри вода на ден;
 • забрането starchy храна, слатки плодови, масни сосови;
 • производи јадат сурови, печени без сосови и сирење, варени.

Предностите и недостатоците на исхрана

Мени протеинска диета за слабеење

Како и секој друг метод за пролевање вишокот тежина, протеинска диета за намалување на телесната тежина има свои предности и недостатоци.

Добрите

За безусловна предности на протеини со исхраната се следниве точки:

 1. Безопасноста. Користени производи ќе не му се наштети на организмот, ако лицето нема кои се преосетливи на некоја од нив.
 2. Убава форма и долгорочни резултати. Откажување на јаглехидрати принудува телото да ги троши сопствените резерви, "јадење" вишокот на масти.
 3. Satiation храна. Белковини ги задоволи глад. По неа не сакаат да јадат ништо друго.
 4. Може да биде постојана исхрана.
 5. Протеинска диета + вежба ќе се забрза саканиот резултат.

Лошите страни

Недостатоци протеинска диета многу помалку, но тие се уште го има:

 1. Долго одбивање на јаглехидрати (строга диета) се соочува со проблеми во мозокот, нервниот систем, непријатен мирис од устата и од телото.
 2. Ваквата исхрана е контраиндицирана кога постојат проблеми во бубрезите, гастроинтестиналниот тракт и кардиоваскуларниот систем.

Комплетна табела од производи

Презентирани подолу е целосна табела на храна со многу протеини, богати. Табелата покажува содржината на протеини и масти по 100g на производот. Зачувување на маса и печатење, доколку е потребно.

Опции за мени

Печени, варени, варен, stewed начин на готвење храна во протеинска диета. Дозволено е да се јаде сурово овошје и зеленчук. На барање тие, исто така може да бидат изложени на топлина лекување.

Јадења ова мени ќе не сенка. Главната работа е да се запамети е дека во задолжително оброк треба да биде 150-200 грама протеини. Варијации на јадења во зависност од времетраењето на исхрана. Посебен режим да може да се пресметува за 7, 10, 14 и 30 дена.

Мени за 7 дена

За да се утврди дали протеинска диета план за почеток да се обиде исхрана менија за една недела. Ова мени за 7 дена можете да ги направите се менува во зависност од личен избор или толеранција од страна на организмот на оние или други производи.

Ден 1 Појадокниска масленост, сирење, чај/кафе без шеќер
Ужинка1 Јаболко
Ручекговедско месо чорба со зеленчук
Ужинкаедна чаша обична кефир или обичен јогурт
Вечерасупа од зеленчук
Ден 2 Појадоковесна каша со додадена суво овошје, чај или кафе без шеќер
Ужинка1 портокал
Ручекпилешко супа со зеленчук
Ужинкасирење торта без адитиви
Вечерапечени риби со билки и зачини
Ден 3 Појадокна omelette со неколку жолчките, кафе или чај без шеќер
Ужинкамал број на плодови или едно парче на овошје
Ручексупа со брокула и пилешко
Ужинкаедна Шолја јогурт
Вечераварени риба и зеленчук
Ден 4 Појадокниска масленост, сирење, чај/кафе
Ужинкаедна чаша свеж сок
Ручекна парен риба со ориз, 100 грама салата од зеленчук
Ужинкаеден грст ореви
Вечерасупа од зеленчук
Ден 5 Појадокдве hardboiled јајца со парче од брашно со трици леб, чај или кафе без шеќер
Ужинка1 печени Apple
Ручек200 g на супа говедско месо со грав
Ужинкаедна чаша кефир или јогурт без никакви адитиви
Вечераскара риба и зеленчук салата
Ден 6 Појадок2 палачинки со сирење, чај или кафе без шеќер
Ужинкацелиот портокал или половина грејпфрут
Ручек200 g на салата, варено месо
Ужинкадве хард-варени јајца
Вечерапилешко филе, варен со салата
Ден 7 Појадокна парен риба со гарнир од аспарагус, чај/кафе без шеќер
УжинкаApple
Ручектелешко во тенџере со зеленчук
Ужинкаsavoury сирење
Вечерасупа со meatballs
Ова е пример мени за една недела со протеинска диета. Се прилагоди во зависност од личен избор. Интернетот е лесно да се најдат многу различни рецепти. Во овој режим на исхрана е сосема можно да се изгуби 5-7 фунти неделно. Протеинска диета за слабеење

Мени за 10 дена

Брзото губење на тежината резултати гарантира цврсти протеини моно-исхрана – денот е дозволено да се јаде само еден вид на храна, без додавање на масло и зачини. Бидете сигурни да пијат околу 2 литри вода дневно. Кафето не е дозволено. Со оваа диета е можно да изгубите 10 килограми во 10 дена.

Примерок исхрана со протеини моно-исхрана:

Ден 1 – јајцеНа овој ден, е дозволено да се јаде само варени јајца
2 ден – рибаПареа или варени риба е главното јадење.
Ден 3 – сирењеНиска масленост, сирење, се препорачува јачина на звук – до 1 кг.
Ден 4 – пилешкоВарени или печени пилешко без кожа.
Ден 5 – компирТи е дозволено да јадат само компири.
Ден 6 – говедско месоВарено говедско или телешко сочинуваат исхрана на ден.
Ден 7 – растителниСуровини, варени, пареа зеленчук – за храна за целиот ден. Забрането компири.
Ден 8 – овошјеПредност е пожелно да се даде плодови кои имаат кисел вкус. Забрането банани и грозје.
Ден 9 – кефирНиска масленост или со малку маснотии јогуртот е храна.
Ден 10 – дива розаОвој ден му припаѓа да се пијат како минимум треба да се пијат литар супа колковите.

По оваа диета резултатот е очигледен. Но заеднички моно и може да боли, особено на дигестивниот систем. Тоа беше строга варијанта протеинска диета. Овие десет дена, може да се јаде сличен начин на исхрана, како и со неделен губење на тежината.

Мени за 14 дена

Ден 1

 

Појадокниска масленост, сирење, зелен чај
Ужинкаеден Јаболко
Ручекbraised зајак со варени грашок или зелен грав
Ужинкаедна Шолја јогурт
Вечераскара риба и салата од домати со салата и сок од лимон
Ден 2

 

Појадоковесна каша со овошје, чај/кафе без шеќер
Ужинкаполовина или цела грејпфрут
Ручекговедско месо чорба во тенџере со зеленчук
Ужинкаедна чаша млеко
Вечераварени морска риба, варени диви (brown) ориз
Ден 3Појадок2 варени јајца, 2 парчиња целата-жито леб, празен чај
Ужинкаеден грст суво овошје
Ручексупа од зеленчук со meatballs
УжинкаЧаша јогурт
Вечерапилешко филе печен со зеленчук
Ден 4ПојадокЧаша јогурт и 2 целина-жито леб или исхрана колачиња
Ужинкапечени Apple
Ручектелешко и едноставна салата од домати и пиперки
Ужинкаеден грст ореви
Вечераморска храна со алги
Ден 5

 

Појадокниска масленост, сирење, со суво овошје, зелен чај без шеќер
Ужинкацелиот портокал
Ручекриба чорба и домати со сок од лимон
Ужинкаедна Шолја јогурт
Вечерапареа пилешки cutlets и салата
Ден 6

 

Појадок2 варени јајца, зеленчук салата и чај/кафе без шеќер
Ужинкаеден Јаболко
Ручектелешко чорба со зелка
Ужинкаедна чаша млеко nonfat
Вечераварени грав со зеленчук салата, јогурт
Ден 7Појадоккаша
Ужинканеколку крекери и чај
Ручекstewed пилешки џигер со домати и пиперки
Ужинкаедна Шолја јогурт
Вечераконзервирана риба салата со краставица, пиперка и зелена салата
Ден 8Појадокнекои печени cheesecakes и чај без шеќер
Ужинкасвеж сок од овошје или бобинки
Ручекварено телешко со кисела зелка
Ужинкаобичен јогурт
Вечерасалата со варени јајца и зеленчук, јогурт
Ден 9Појадокпечени морска риба со аспарагус, чај или кафе без шеќер
Ужинкабило цитрус
Ручектелешко со варени грашок
Ужинкасирење, со ореви
Вечерасалата и meatballs
Ден 10

 

Појадоковес, чај/кафе без шеќер
УжинкаApple
Ручекпилешки колбаси, салата од зелка и краставица со сок од лимон
Ужинкаедна Шолја јогурт
Вечерасупа од зеленчук со брокула
Ден 11Појадоковошна салата, зелен чај
Ужинкаеден грст ореви
Ручекговедско месо супа, салата
Ужинкаsoufflé сирење
Вечерариба, печени со зачини, зеленчук, варени
Ден 12Појадокварени јајца, целата-жито леб, чај
Ужинкаveggie салата
Ручексупа од зеленчук со пилешки гради
Ужинканиска масленост, сирење
Вечеразајакот stewed со зеленчук
Ден 13

 

Појадокедна чаша млеко и исхрана колачиња
Ужинканеколку леб брашно
Ручекварено пилешко со ориз, зеленчук салата
Ужинкаедна Шолја обичен јогурт
Вечерариба супа, салата од домати
Ден 14Појадоксирење со овошје, чај или кафе без шеќер
Ужинканеколку свежи или defrosted бобинки
Ручекговедско месо чорба со грав
Ужинкаедна Шолја јогурт
Вечераморска храна се меша со зеленчук салата

По трошење две недели на протеинска диета, тоа е исто така сосема е можно да се изгуби и до 10 кг. Но, за разлика од 10-дневна програма, ќе ја изгуби тежина без проблеми и нежно тело на владата.

Мени за еден месец

Најтешките луѓето можат да избираат и 30-ден губење на тежината програма. Принципот е сличен, но ќе треба многу повеќе волја. Сепак, сите kompensiruet импресивни резултати. Некои успеваат да се изгуби во толку краток период до 20 кг.

01.10.2019