Како да се кандидира на телесната тежина

За губење на тежината Џогирање вклучени многу жени и мажи од целиот свет. Еден од нив се корисни за контрола на телесната тежина и да изгледаат тенок и тон. И другите по неколку недели на часови разочарани, бидејќи не ги гледаме резултатите од обуката. Како да се работи толку брзо и убаво да се губат телесната тежина? Постојат неколку техники за ефикасно да се ослободи од вишокот килограми со помош на редовни Џогирање. Сметаат дека некои од начините на кои може да ви помогне да губат телесната тежина брзо.

Работи

Право работи има лековита ефект врз телото, бидејќи го збогатува крвта со кислород, го зајакнува срцето и крвните садови, го прави коските посилни, се зголемува живот капацитет на белите дробови. Додека Џогирање во дишењето, чукање на срцето, да се забрза метаболизмот и согорува масти. Овој спорт ви помага да ја намалите тежината, да направат слика тенок и доброто поради униформа дистрибуција на товарот на сите мускули.

Она што заеднички грешки дали девојките прават Џогирање за губење на тежината? Ако бутване за 15 минути, ова не влијае на вашата тежина, иако позитивно влијание врз целокупното здравје. Дневното кратко ќе трае до 20 минути ќе не направи да се skinnier или ви помогне да губат телесната тежина. За да се разбере колку што треба правилно да се кандидира за да се ослободиме од вишокот килограми, потребно е да се разберат процесите кои се случуваат во телото со овој тип на оптоварување.

Во текот лесно трчање во ниска брзина (Џогирање) мускули се добие енергија од гликоген – шеќер складира во црниот дроб. 30-40 минути на активна обука тој се консумира. Ако часови по овој период на време да се запре, а потоа за време на Доручек, изгубениот гликоген ќе биде надополнет и тежина е намалена. Колку време треба да се работи за да започнете согорувањето на мастите процес? Стручњаците препорачуваат за губење на косата, да го поминат на работи од 50 до 1 час и 15 мин.

Во овој период телото е протокот на крв кон телесните масти, па тие зголемена концентрација на кислород и активно се дели на масти. Овој процес е изразен однадвор во фактот дека лицето се чувствува уморна и неговото дишење станува потежок. Сепак, по извесно време, поради фактот дека огноотпорни масти и полека се вари, телото почнува да ги преземе енергија од протеините (мускулна маса).

Овој процес започнува по 1 час и 15 минути на Џогирање, па затоа, во ова време на обука не се вклопуваат во. Така, за активниот губење на тежината, мора да Џогирање за 1 час. Во ова време, еден човек тежина од 70 kg ќе потроши 700-750 kcal. Постои шема: повеќе тежина лице има, толку повеќе енергија (калории) тоа изгореници додека работи. Колку често да се кандидира? Добар ефект за губење на тежината даде тренингот на ден, според следната шема.

Џогирање

Најдобро време да се кандидира: наутро или навечер

Во кое време од денот е најдобро да бутване? Секако, научниците не може да каже кога тоа е подобро да се кандидира на телесната тежина, наутро или навечер. Некои од нив тврдат дека во почетокот на ден по будење, телото се уште не се разбуди, па крвта дебели bole во споредба со другите пати на ден. Поради тоа, во текот на периодот ова утро срцето се соочува со сериозен товар, кои негативно може да влијае на нејзината состојба и да доведе до лоша здравствена состојба.

За овие причини, други истражувачи велат дека е штетна, а не студии себе во почетокот на денот, и прекумерното оптоварување. Тие препорачуваат да правилно да се подготват за работи: се контрастен туш, малку снек (зеленчук салата и сок), направи топло-up за 3-5 минути. За да се намали концентрацијата на крвта во телото, пред вежбање треба да се напие чаша топло варено вода.

Ако се кандидира во наутро на празен стомак, телото ќе биде во можност да се губат телесната тежина, бидејќи тоа ќе биде потешко да се изгуби вишокот на килограми отколку вечерта вежбање. Како да се ослободите од вишокот на тежина, да работат во вечерните часови? Аргументи во прилог на работи во утринските часови слабеење има повеќе. Меѓутоа, ако околностите не дозволуваат да се вежба наутро потоа вечерта се кандидира ќе ви помогне да губат телесната тежина, но процесот ќе оди побавно. Лесно се кандидира може да се направи дури и 1 час пред спиење.

Но интензивна обука е подобро да се започне не подоцна од 2-3 часа пред ноќниот одмор. Почитувањето на овие интервали ќе им помогне на телото да се справат со стресот од физички напор пред да одам да спијам. Џогирање во вечерните часови има еден голем недостаток – додека Џогирање уништени не масти и јаглехидрати кои се акумулирани во текот на денот.

Како да се кандидира на телесната тежина во стомакот и нозете

Ако не сте играле спорт и одлучи да се кандидира на телесната тежина, започнете со мали товари. Првиот пракса за 10-20 минути дневно, работи на средна брзина. Но, дури и ако овој товар е предизвикува силен замор, одете на прошетка. Почетокот да се кандидира, постепено да се зголемува за обука во времетраење, со тоа да 40-60 минути.

Во ред ќе цело време да работат со максимална брзина, бидејќи тоа има негативно влијание врз вашето здравје. За да се чувствувате удобно, изберете удобни чевли и облека за обука. Главно се користи за губење на тежината Џогирање за еден час или со наизменични интензитет. Пред тренинг и по мерка пулсот. Да се кандидира нормален го оценувате на отчукувања по втората е 120-130. Размислете за тоа како правилно да се обучуваат во овие два случаи.

Интервал работи

Интервал работи

Специјални работи техника со наизменични товари ќе ви помогне да губат телесната тежина луѓе кои немаат слободно време за спортски тренинг. За време на интервал на обука на белите дробови и срце се соочува со тежок товар, па за пушачи и пациенти со кардиоваскуларни болести, овој метод за да се ослободиме од вишокот килограми нема да се вклопи.

Наизменични работи со максимално оптоварување и одмор започнува во човечкото тело процесите кои водат кон губење на тежината. По 20-30 минути Џогирање наизменични товари, постои активна согорувањето на мастите. Овој процес, според некои, продолжува по завршувањето на обуката, уште 6 часа, и дури и ако само за да пешачите или да се релаксираат. Циклус интервал на обука се состои од 4 фази:

  • првите 100 м од брзо одење (загревање на мускулите, ја зголемува протокот на крв);
  • вториот 100 метри, Џогирање (тоа ви помага да поставите дишење);
  • третиот 100 метри – трчање на граница;
  • Џогирање и враќање на дишење.

Циклусот време се повторува неколку пати. Во тоа време, во телото постојат моќни процеси за разделување на масти. На спринт е потребно многу енергија, која е извлечена од страна на телото од гликоген. И преминот на одење, недостаток на овој материјал е надополнет на сметка на масти. Кога работи на максимален капацитет, на крв во поголеми количини јури на мускулите, што предизвикува масти оксидација и ослободување на енергија.

Дишење додека работи

Џогирање

Ако одлучите да се губат телесната тежина, Џогирање, се започне обука со бавно одење и постепено се движи да се работи. Во текот на првите 2 минути оди со брзо темпо. Потоа направете lunges малку да се повлече ногата мускулите. Следната дали squats 5-20 пати, скок на самото место. Се наведнуваат и се повлече вашите прсти чорапи, но не свиткани колена.

Во оваа позиција се држат за 3-4 секунди и исправете се. Повторете ја оваа вежба. Потоа полека да почне да се кандидира за 3 до 5 минути, постепено се забрзува. Осигурајте се дека додека работи, нога е целосно укината симне на земјата и не сте водење на tiptoes, бидејќи тоа е штетно. Во текот на трката не опуштеност, не се потпреме напред.

Како да дишат правилно за време на тренингот

За време на трчање, телото помалку уморни и исполнета со кислород, да дишат правилно носот. Во случај на дишење преку уста постојано ќе сакате да се напие од сушењето на оралната шуплина. Здив во и надвор додека работи, вистинската работа да се направи е долг, но држете го вашиот здив, не вреди. Пиење на кандидира може само чиста вода или специјално формулиран пијалаци да се вежба. Користете течност препорачува често, во мали ГОЛТКИ.

29.09.2019