Исхрана загуба за губење на тежината неговите карактеристики и ефикасност

Исхрана на косата не е залудно се нарекува еден од најпопуларните. Како популарност се должи на релативна едноставност, cheapness, и висока ефикасност, бидејќи почитување на строга диета, тоа е можно да се изгуби и до 12 фунти во 2 недели!

краставица исхрана

Карактеристики на краставица исхрана

Оваа диета подразбира вклучување во исхраната и активна употреба на краставици. Под активна употреба, ние го разбираме, не помалку од 1 кг на ден. Пожелно е дека плодовите беа unpaved и сезонски, односно лето. Со купување на овие зеленчук во зима, ќе добие hothouse производ, и тоа може да биде заситен со хемиски ѓубрива.

Енергетската вредност на краставица е доста ниска е 15 kcal на 100 g И ова не изненади никого, како 95 до 97% од краставица се состои од вода. Исто така, врз основа на квалитетот на плодот, може да се заклучи дека тоа не е неопходно да се пијат големи количини на течности за време на диета. Вие не треба да преоптоварување на бубрезите.

Имајте на ум! Ако сте се одлучи за да изгубат на тежината, на дополнителни придобивки од маската на парчиња краставици. Ги избрише своите лицето и потоа вашата кожа ќе биде убава и влажна.

Исхрана на косата дава одлични резултати, благодарение на нискокалорична овошје. Меѓу корисни својства на краставица исто така, може да биде идентификуван:

 • Влакна содржина, што ја намалува гладта.
 • Краставица помогне да се елиминира токсините, токсини, и ја нормализира дигестивниот тракт.
 • Забрзување на метаболизмот.

Шеќер, минерални соли, nitrogenous соединенија и други трага елементи содржани во пулпата на краставица избалансиран и имаат позитивен ефект на крвните садови, срцето и бубрезите. Ако страдаат од болести на крвниот притисок, јадете краставици, бидејќи тие се богати со калиум. Освен калиум, производот има такви значајни елементи како што се:

 • Јод. Е одлична превенција и го спречува заболувања на тироидната жлезда.
 • Силикон и сулфур. Подобрување на изгледот на ноктите, косата, кожата.
 • Ензими. Помогне да се развие во орган на витамин Ц и да се помогне во подобрувањето на апсорпција на витамин Б2.
 • На сапонини. Ако се чувствувате во кожата, на краставица еден горчлив вкус, не брзаат да се исчисти неа, или дури и се фрли на овошје. Тоа содржи сапонини, кои поседуваат анти-канцер активност.
 • Магнезиум, фосфор, цинк, бакар, калциум, манган. Сите овие супстанции се, исто така, краставици и нашето тело му се потребни секој ден.

Правилото е јадење на време е релативно едноставна. Вечерата треба да биде најдоцна во рок од 20:00-21:00, и број на порции дневно од 4 до 7. Самите делови треба да бидат мали, рамномерно распоредени и избалансирано. Но, ние ќе зборуваме за тоа подоцна.

Важно! Парчиња овошје речиси веднаш го губи својот имот. Пулпата се оксидира и таму е формирана на штетните ензими. Овој ензим ја уништува витаминот Ц. Затоа, краставици се подобро е да се јадат по она што сте ги исечени или цело овошје.

Интересен факт! Краставица погрешно се нарекува зеленчук. Како тиква и лубеницата, тоа е бери.

Недостатоците на краставица исхрана

Имате било какви исхрана постојат несакани ефекти, како и исхрана на косата не е исклучок. На построга диета можете да изберете, толку е поголема веројатноста за појава на слабост, вртоглавица, како и влошување на ноктите, косата, кожата. Поради прилично моќен диуретик ефект од телото избелени хранливи материи. Во овој случај, дојде на помош на различни витамин-минерални комплекси да се избере која ќе и помогне на лекар. Зошто тоа е толку важно стручна помош? Правилно одбраната витамини или неточни дозата може да влијае врз здравјето!

Недостатоците на исхрана на краставици може да се припише на краткорочен ефект. Држете ефект помогне да се избалансираат на исхрана и одржување на здрави навики на исхрана.

карактеристики на краставица исхрана

Можете да ја изберете оваа диета ако имате:

 • Чир на дванаесетпалечното црево или стомакот.
 • Urolithiasis или цистит.
 • Болести на кардиоваскуларниот систем.
 • Гастритис со висока киселост на појава на сок.
 • Бременоста или лактација.

Принципите на почит за краставица исхрана

Ако одлучите да се сврти неколку килограми краставици во вообичаениот дневно мени, тогаш вие сте веројатно нема да се губат телесната тежина. Губење на тежината е почитување на одредени правила, збир на мерки и правилно спроведување.

 • За брзо губење на тежината изберете ниско-масни јогурт за три дена, или неделна опција на јогурт.
 • Примарен производ е краставица.
 • Краставица се совршено во комбинација со протеини храна: јајца, пилешко, сирење, млеко, јогурт.
 • Оброците може да биде до 5 на ден во мали порции.
 • Препорачливо е да се пие околу 2 литри вода на ден.
 • За да се постигнат резултати ќе им помогне на спортот.
 • За злоупотреба на овошје не е потребно, тоа е подобро да се избере unsweetened или замени нив понекогаш зеленчук.

Какви производи да се избере кога ќе краставица исхрана

Што е дозволено да се јаде, ако сакате краставица исхрана? Најдобар избор би се следниве производи:

 • Овошје и зеленчук. Подобро е да се јадат сурови. Таму се всушност никакви ограничувања, но се заобиколи, компири и слатки компири.
 • Овошје. Можете да јадете од плодот или сок. Одличен избор ќе биде јаболка, авокадо, манго, круша, што може да вклучува и некои грозје, праски, цреши.
 • Млечни производи. Изберете ниска масленост. Понекогаш можете да си дозволите биено сирење.
 • Јајца. Погодна како пилешко и quail. Јадете варени или пржени јајца на вода, но на јајца не е најдобра опција за исхрана.
 • Месо. Зајак, пилешко, Турција, посна риба, и телешко – тоа е она што го барате во продавниците.
 • Каша. Ориз, buckwheat, ретки – овесна каша или јачмен, но сигурно се вари со вода.
 • Брашно и производи. Може да се јаде наутро, малку ' рж леб, црно или пченичен леб.
 • Пијалоци. Без ограничувања тоа е дозволено да пијат зелен и билни чаеви и 2 чаши кисела вода.

Веќе кажавме дека, би било идеално, сè што може да се јаде без термичка обработка, може да се јаде суров. Па, ако одлучите да се готви прв или втор курс, тогаш:

 • Се вари во вода или варен.
 • Чорба.
 • Се пече во рерна или на скара.

Краставица тоа е можно да се готви сите видови на јадења како што се ладно супи, пијалаци, салати. Како едноставен преливи за салата можете да изберете маслиново или сончогледово нерафинирано масло, но во мали количини.

Она што не да се јаде со краставица исхрана

Присуство на сол во човечкото тело е потребно, но ако сте ја одбрале оваа диета за намалување на телесната тежина, тогаш за некое време на сол ќе мора да се даде. Не грижете се, тоа не ќе му наштети на вашето здравје! И за подобрување на вкусот на храната, го користите зачини и билки.

принципи на исхрана

Важно! Тоа не е потребно да се сол на краставица. Ако сте губење на телесната тежина, тогаш солта е сигурно е тоа можно. Но на диета, тоа е подобро да не поради неколку причини. Сол ќе го задржат вода во телото, а со тоа предизвикувајќи едем и инхибиција на активни губење на тежината. Исто така, сол намалува корисни својства на краставица е 90%, негативно влијае на неговите витамин и минерали во својства.

Истото правило важи и за шеќер. Но, ако вие не може да живее без неа, а потоа додадете, на пример, во сирење и малку од шеќерна трска или неколку капки од јавор сируп. Одлична алтернатива на шеќерот во урда ќе стане овошје.

Треба да каже "Не!" и на вообичаениот утрински кафе, црн чај, какао и штетни слатка, утрешната пијалоци.

Забраната е наметната на:

 • Производите од пченично брашно (тестенини, бел леб, колачи, торти).
 • Путер.
 • Конзервирана.
 • Било слатки.
 • Масни месо (свинско, јагнешко).
 • Muesli.
 • Колбаси.

Опции краставица исхрана

Ако сте заинтересирани што побрзо да се изгуби вишокот на килограми, изберете моно-исхрана на краставица за губење на тежината. Одговара на оваа опција не е за сите, но само за најважните силни изгуби ако тоа го посакаме, бидејќи сите што ви треба е да се подготви за денот салата од 2,5-3 кг на свежи краставици, зелена, зачинети со растително масло. Се дистрибуираат 4-5 оброци и се држи до оваа диета за 3-5 дена.

Истата е на пет-дневна исхрана на краставици и јогурт. Во текот на денот треба да се јаде 1-1,5 кг краставици и јогурт. Заедно или одделно – тоа е прашање на вкус. Ова ќе одговараат за оние кои имаат силна стомакот, како лаксатив ефект на комбинацијата на краставица и јогурт ќе ви даде првиот ден. Ако се додаде на ова buckwheat исхрана, исхраната може да се продолжи за најмногу 14 дена. Тогаш е можно да ја изгуби 10 кг телесна маса. Многу buckwheat може да се консумира до 4 часа на ден. Тоа ќе биде корисно да се алтернативни видови на житарици: со вообичаените концерти на зелена што содржи повеќе хранливи материи. Предноста на оваа диета е можноста за salting вода за вриење buckwheat. Но, да не сол на краставици, како сол може да го уништи нивните корисни својства.

Многу жени се избере за исхрана на краставици и домати. Нејзината суштина е да се јадат секојдневно 5 порции салата од домати и краставици 200 g, Оваа салата може да се полни со маслиново или сончогледово масло, сок од лимон, додадете го кромидот, зеленчук, па дури и малку сол. Ништо повеќе не е препорачливо. Можете да пиете зелен и билен чај со лимон или млеко. Времетраењето на исхрана може да биде до 3 дена. Да се фрли на таков начин на исхрана може да биде до 3 кг.

Добри резултати, може да се даде исхрана краставици со јаболка. И двете од овие производи се користат во исхрана, затоа што имаат минимални калорична вредност. Тоа не е препорачливо да ги комбинирате во еден сад, но заменик – ве молиме! На пример, за Појадок јадете 200 грама краставица пире со билки, а потоа пире една јаболка. Потоа ручек 300 g краставица салата, и повторно се јаде едно зелено Јаболко. Вечера чаша коктел од јогурт и краставица и се јаде едно Јаболко. Само за 3 дена на оваа диета може да потрае до 3 кг На диета со јаболка многу слични диетата со зелка. Производи, исто така, наизменично во прав. Оваа диета треба да се набљудуваат не повеќе од 7-10 дена.

Исто така постои и исхрана на краставица и јајца. Со оваа диета нема да искуство недостаток на протеини во храната. Овие видови храна може да се балансираше, и може да се комбинираат со секоја друга. На ден изгубени до 700 гр. Тоа не е толку многу, но на траењето може да се зголемени во зависност од состојбата на здравјето.

Исхрана краставици со buckwheat ќе биде одлична опција за луѓе чиј живот е поврзан со тешки физички, ментален или емоционален стрес. Жито е подготвен на необичен начин. Потребно е да се пополни вечер со врела вода, преку ноќ, buckwheat ја апсорбира вода и во утринските часови каша можеме да јадат. Краставица исто така може да се јаде во неограничени количини. Еден ден оваа диета е можно да се фрли надвор од 1 до 1,5 кг.

Ако одите во теретана, не фитнес и водат активен животен стил, ние нудиме да се обрне внимание на исхраната во краставица. Времетраењето на оваа диета е за 14 дена. Тоа е дозволено да се јаде компир, сол, кафе. Но, неопходно е да пиете 2 литри вода на ден.

Исхрана краставици за една недела

Ние ви нудиме да се обиде 7 ден исхрана на краставици. Тоа е добро, не е премногу строга диета и одличен губење на тежината резултати – 5-7 кг.

Дневно треба да се јаде од 1,5-2 кг краставици.

Во дополнение на стандардната Појадок, ручек и вечера, да се дозволи 2-3 оброци на ден. Вечера е најдобро околу 8 ЧАСОТ, но не подоцна од 22:00.

Следното мени е индикативна.

Прв ден

 • Појадок. Подготви пијалак краставица, целер, јогурт, парче црн или пченичен леб.
 • Ручек. Можете да изберете јајце салата со краставица, зелен чај, 100 грама варено ориз и 150 g варени или печени кокошка.
 • Вечера. Краставица, варени јајца, билен чај.
 • На snacking. Јадете 2 јаболка, заменете ги со портокал и круша.

јајце салата со краставица

Вториот ден

 • Појадок. Салата од краставица, ротквица и домати со зеленчук, протеини пржени јајца (број на јајца – до 4), цитрус сок (портокал или грејпфрут).
 • Ручек. Салата од краставица и сурово моркови, посипете со сок од лимон, 200 g на риба и 150 g тиква, печен или варен.
 • Вечера. Краставица коктел со јогурт и 100 g од сирење.
 • На snacking. Јаболко или краставица.

На третиот ден

 • Појадок. Нане краставица салата, варено јајце, зелен чај.
 • Ручек. Краставица, 150 g на buckwheat, и варен риба, билен чај.
 • Вечера. Студена краставица супа зачинети со јогурт, варени јајца.
 • На snacking. Не повеќе од 3 јаболка или диња.

Четвртиот ден

 • Појадок. Краставица, варени јајца, нискомаслено сирење со ниска масленост, павлака, зелен чај.
 • Ручек. Салата со краставица, домати или рдокви, 20-30 грама сирење, парче лесно супа од зеленчук, сок со морков и Јаболко.
 • Вечера. Сирење, салата со краставица и билки, билен чај.
 • На snacking. Јаболко, портокал, или куп на грозје со мал број на цреши.

Петти ден

 • Појадок. Салата од краставица и зелка, зелен кромид, житарките тост, зелен чај.
 • Ручек. Краставица салата со домати, 100 гр варено ориз 200 g печени или варени телешко, билен чај.
 • Вечера. Салата од краставици и зеленчук, 100 g од сирење, јогурт.
 • На snacking. Бобинки или 2 јаболка.

опции за мени

На денешен ден

 • Појадок. Салата од краставици, зелена, домати, црн леб, poached јајце или варени, билен чај.
 • Ручек. Било омилена салата од краставица, 200 g stewed зајак со брокула, зелен чај.
 • Вечера. На hodgepodge на рдокви и краставици во јогурт.
 • На snacking. Портокал и Јаболко.

Седми ден

 • Појадок. Краставица салата со зелка, морков, јаболка, wholegrain леб, зелена или билен чај.
 • Ручек. Краставица, 100 g на варени ориз, 20-30 грама сирење, билен чај.
 • Вечера. Салата зеленчук, варени или свежо цвекло, краставица, 150 g од сирење, морков или сок од Јаболко.
 • Попладне закуска. Изберете 2 јаболко или банана и портокали.

По неколку дена на диета не може да се започне веднаш е, како порано, во спротивно сите напори ќе бидат залудни. Намали, се активни, обидете се да не јадете тешка храна, брза храна, starchy и слатка. Исхрана на краставици не е избалансиран, па затоа е најдобро да не се седи на тоа за долго време, особено за моно. Правилна исхрана во мали но чести делови од храна, активен и здрав начин на живот и секогаш ви помага да се задржи се вклопуваат!

24.06.2019